Licensed to Vigo Schools Aquatic Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/10/2018 10:07 PM
      2018 HCAC Swimming and Diving Championships - 2/9/2018 to 2/11/2018      
                                    Results                                    
 
Event 11  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin College-IN  'A'                                    1:49.60  
     1) Halsmer, Jessica G FR           2) Snoke, Ashley E FR             
     3) Demsey, Karlee A SR             4) Coffman, Courtnee F FR         
  2 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      1:52.09  
     1) Brady, Parker H SO              2) Weber, Elisa M FR              
     3) Kline, Maria I JR               4) Nowakowski, Elle FR            
  3 Transylvania University-KY  'A'                             1:52.94  
     1) Lloyd, Emma C FR                2) Haerle, Sarah W SO             
     3) Jelinek, Kiali S SR             4) Fogle, Mattie A SO             
  4 Manchester University-IN  'A'                               1:59.77  
     1) Clark, Emily A SR               2) McBride, Jamie E JR            
     3) Blystone, Katie N FR            4) Conder, Bailey L FR            
  5 Anderson University-IN  'A'                                 2:05.03  
     1) Maubach, Emma R SO              2) Wheat, Cassidy SR              
     3) Duncan, Chloe' L FR             4) Hensley, Milly E JR            
Finals
  7 Franklin College-IN  'B'                                    1:58.68  
     1) Howerton, Savannah J FR         2) Dodd, Katie SR                 
     3) Colliver, Liz J FR              4) Hollensead, Natalie R JR       
  8 Transylvania University-KY  'B'                             2:01.59  
     1) Stevens, Kelsey J SO            2) Galyon, Grace M SO             
     3) Lewis, Elizabeth M SR           4) Hernandez, Sarah SR            
  9 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      2:05.09  
     1) Hendrickson, Tana C SO          2) Allen, Natalie E SO            
     3) Sinople, Kayleigh JR            4) Anderson-Kenney, Randy R JR    
 10 Manchester University-IN  'B'                               2:11.46  
     1) Goetz, Mikki L JR               2) McCloughan, Kaitlyn M FR       
     3) Erwin, Megan M SR               4) Wickersham, Saidie N FR        
 11 Anderson University-IN  'B'                                 2:23.70  
     1) Richardson, Michaela SR         2) Krapfl, Heather SO             
     3) Burton, Madison M FR            4) Turner, Mackenzie S FR         
 
Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      1:33.01  
     1) Gill, Cameron S SR              2) Park, Ethan S FR               
     3) Rosier, Michael D JR            4) Kipp, Dutch FR                 
  2 Franklin College-IN  'A'                                    1:36.96  
     1) Hall, Sam M SR                  2) Heim, Jack C SO                
     3) Howard, Mac T SO                4) Hone, James SO                 
  3 Anderson University-IN  'A'                                 1:40.03  
     1) Page, Conner SO                 2) Ekberg, Josh A FR              
     3) Keller, Kris P FR               4) Holt, Bryce D FR               
  4 Transylvania University-KY  'A'                             1:42.40  
     1) Smith, Ben FR                   2) Dodds, Drew A FR               
     3) Griffis, Zachary T SR           4) Collins, Noah FR               
  5 Manchester University-IN  'A'                               1:46.14  
     1) Ruuska, Guerby S JR             2) Kelley, Kole A FR              
     3) Erwin, Kyle S SO                4) Poole, Christain I SO          
Finals
  7 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      1:35.20  
     1) Stone, Benjamin H SR            2) Samra, Nick E JR               
     3) King, Patrick R SR              4) Gish, Sean P JR                
  8 Franklin College-IN  'B'                                    1:44.02  
     1) Rayce, Zach T SO                2) Weir, Jacob D SO               
     3) Cary, Cameron SR                4) Daily, Zachary R SR            
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'                     X1:38.64  
     1) Bockman, Austin C SO            2) Forster, Zach R SO             
     3) Koopal, John C SR               4) McCullough, Will P FR          
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'D'                     X1:41.12  
     1) Cassel, Graham J JR             2) Arcot, Satya FR                
     3) Heidecker, Josh J JR            4) Wenning, Greg R FR             
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'E'                     X1:41.83  
     1) Flickinger, Sam FR              2) Boone, Noah A SO               
     3) Bade, Connor C JR               4) Skiroock, Daniel W SR          
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'F'                     X1:45.37  
     1) Adame, Alexander D SO           2) Gilliam, Sam FR                
     3) Ghejan, Andrei A SO             4) Tate, Zachary R FR             
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Weber, Elisa M            FR Rose-Hulman-IN       4:43.50    4:44.41  
  2 Dwyer, Mackenzie L        JR Franklin-IN          4:46.66    4:47.14  
  3 Heidecker, Hailey         FR Rose-Hulman-IN       5:22.26    5:17.99  
  4 Allen, Natalie E          SO Rose-Hulman-IN       5:21.34    5:18.70  
  5 Duncan, Chloe' L          FR AU-IN                5:25.17    5:23.42  
  6 Goetz, Mikki L            JR Manchester-IN        5:28.48    5:24.58  
B - Final
  7 Sinople, Kayleigh         JR Rose-Hulman-IN       5:38.24    5:37.92  
  8 Wheat, Cassidy            SR AU-IN                6:06.63    6:00.14  
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kemp, William C           FR Rose-Hulman-IN       4:16.14    4:08.29  
  2 Rupp, John M              SR Rose-Hulman-IN       4:31.44    4:15.85  
  3 Salisbury, Austin J       SR Rose-Hulman-IN       4:57.24    4:20.84  
  4 Keller, Kris P            FR AU-IN                4:35.52    4:23.83  
  5 Weir, Jacob D             SO Franklin-IN          4:41.91    4:35.86  
 -- Bockman, Austin C         SO Rose-Hulman-IN       4:16.64   X4:14.82  
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lefeber, Bethany L        SR Rose-Hulman-IN         59.60      58.92  
  2 Snoke, Ashley E           FR Franklin-IN          1:02.20    1:00.07  
  3 Colliver, Liz J           FR Franklin-IN          1:02.68    1:01.14  
  4 Clark, Emily A            SR Manchester-IN        1:02.60    1:02.27  
  5 Jelinek, Kiali S          SR Transylvania-KY      1:02.54    1:02.68  
  6 Demsey, Karlee A          SR Franklin-IN          1:03.05    1:02.80  
B - Final
  7 Lewis, Elizabeth M        SR Transylvania-KY      1:04.28    1:04.59  
  8 Burton, Madison M         FR AU-IN                1:07.91    1:07.82  
  9 Howerton, Savannah J      FR Franklin-IN          1:11.28    1:11.01  
 10 Erwin, Megan M            SR Manchester-IN        1:16.56    1:15.11  
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 King, Patrick R           SR Rose-Hulman-IN         51.26      50.66  
  2 Kipp, Dutch               FR Rose-Hulman-IN         51.68      51.64  
  3 Rosier, Michael D         JR Rose-Hulman-IN         52.70      52.20  
  4 Tallman, Noah M           FR Franklin-IN            53.22      53.28  
  5 Salisbury, Austin J       SR Rose-Hulman-IN         52.95      53.31  
  6 Poole, Christain I        SO Manchester-IN          54.21      54.22  
B - Final
  7 Howard, Mac T             SO Franklin-IN            54.79      52.90  
  8 Cary, Cameron             SR Franklin-IN            55.63      54.68  
  9 Sariscsany, Tyler L       SR Rose-Hulman-IN         54.32      54.92  
 10 Griffis, Zachary T        SR Transylvania-KY        56.49      56.52  
 11 Collins, Noah             FR Transylvania-KY        56.77      56.90  
 12 Erwin, Kyle S             SO Manchester-IN          57.14      57.13  
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sentel, Brynna C          FR Franklin-IN          1:56.32    1:54.75  
  2 McCormick, Amy V          SR Franklin-IN          2:00.53    1:55.18  
  3 Halsmer, Jessica G        FR Franklin-IN          2:01.25    1:56.27  
  4 Blake, Lauren E           JR Rose-Hulman-IN       1:57.46    1:57.95  
  5 Kline, Maria I            JR Rose-Hulman-IN       2:02.02    2:00.24  
  6 Fogle, Mattie A           SO Transylvania-KY      2:05.89    2:06.20  
B - Final
  7 Maubach, Emma R           SO AU-IN                2:09.28    2:03.28  
  8 Kell, Shelby R            FR Manchester-IN        2:06.76    2:07.57  
  9 Galyon, Grace M           SO Transylvania-KY      2:14.50    2:09.39  
 10 Hernandez, Sarah          SR Transylvania-KY      2:12.70    2:11.46  
 11 Hensley, Milly E          JR AU-IN                2:12.35    2:13.53  
 12 Wickersham, Saidie N      FR Manchester-IN        2:26.75    2:28.37  
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stone, Benjamin H         SR Rose-Hulman-IN       1:44.67    1:42.54  
  2 Hone, James               SO Franklin-IN          1:47.38    1:44.12  
  3 Krovetz, Avery B          SR Rose-Hulman-IN       1:46.63    1:45.51  
  4 King, Patrick R           SR Rose-Hulman-IN       1:49.15    1:46.41  
  5 Meredith, Evan P          SR Rose-Hulman-IN       1:45.69    1:46.44  
  6 Smith, Ben                FR Transylvania-KY      1:53.60    1:52.23  
B - Final
  7 Daily, Zachary R          SR Franklin-IN          1:59.15    1:59.14  
  8 Kelley, Kole A            FR Manchester-IN        2:05.81    2:03.62  
 -- Tate, Zachary R           FR Rose-Hulman-IN       1:45.69   X1:46.85  
 -- Skiroock, Daniel W        SR Rose-Hulman-IN       1:48.80   X1:47.01  
 -- Wenning, Greg R           FR Rose-Hulman-IN       1:46.25   X1:49.32  
 -- Ghejan, Andrei A          SO Rose-Hulman-IN       1:48.89   X1:50.73  
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Haerle, Sarah W           SO Transylvania-KY      1:07.36    1:06.29  
  2 Nowakowski, Elle          FR Rose-Hulman-IN       1:10.53    1:10.56  
  3 Blake, Lauren E           JR Rose-Hulman-IN       1:11.05    1:11.15  
  4 Dodd, Katie               SR Franklin-IN          1:14.23    1:13.66  
  5 Galyon, Grace M           SO Transylvania-KY      1:14.90    1:14.70  
  6 Hollensead, Natalie R     JR Franklin-IN          1:14.93    1:14.73  
B - Final
  7 McBride, Jamie E          JR Manchester-IN        1:16.62    1:16.81  
  8 Sinople, Kayleigh         JR Rose-Hulman-IN       1:19.05    1:17.73  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Park, Ethan S             FR Rose-Hulman-IN         59.04      58.38  
  1 Samra, Nick E             JR Rose-Hulman-IN         58.32      58.38  
  3 Dodds, Drew A             FR Transylvania-KY        59.11      58.42  
  4 Heim, Jack C              SO Franklin-IN          1:01.15      59.82  
  5 Barr, Nicholas P          FR Rose-Hulman-IN       1:00.45    1:00.09  
  6 Gish, Sean P              JR Rose-Hulman-IN       1:00.79    1:00.12  
B - Final
  7 Ekberg, Josh A            FR AU-IN                1:01.26      59.90  
  8 Koch, Nate R              JR Manchester-IN        1:10.99    1:11.24  
  9 Todd, Connor              SO AU-IN                1:30.04    1:28.66  
 -- Arcot, Satya              FR Rose-Hulman-IN       1:00.44   X1:00.07  
 -- Forster, Zach R           SO Rose-Hulman-IN       1:00.81   X1:00.20  
 -- Boone, Noah A             SO Rose-Hulman-IN       1:00.67   X1:01.61  
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Halsmer, Jessica G        FR Franklin-IN          1:00.48      58.87  
  2 Brady, Parker H           SO Rose-Hulman-IN       1:01.18    1:00.81  
  3 Blystone, Katie N         FR Manchester-IN        1:03.44    1:01.67  
  4 Coffman, Courtnee F       FR Franklin-IN          1:03.44    1:02.28  
  5 Lloyd, Emma C             FR Transylvania-KY      1:03.82    1:03.73  
  6 Colliver, Liz J           FR Franklin-IN          1:04.27    1:04.22  
B - Final
  7 Hendrickson, Tana C       SO Rose-Hulman-IN       1:05.62    1:05.11  
  8 Demsey, Karlee A          SR Franklin-IN          1:06.16    1:05.30  
  9 Walther, Livie D          FR Franklin-IN          1:07.88    1:05.68  
 10 Lewis, Elizabeth M        SR Transylvania-KY      1:07.15    1:07.74  
 11 Burton, Madison M         FR AU-IN                1:07.51    1:07.75  
 12 Conder, Bailey L          FR Manchester-IN        1:08.91    1:08.94  
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gill, Cameron S           SR Rose-Hulman-IN         51.28      50.53  
  2 Kemp, William C           FR Rose-Hulman-IN         53.47      53.01  
  3 Hall, Sam M               SR Franklin-IN            54.26      53.99  
  4 Dickson, Kirk w           SR Rose-Hulman-IN         53.92      54.72  
  5 Rosier, Michael D         JR Rose-Hulman-IN         54.43      54.77  
  5 Rayce, Zach T             SO Franklin-IN            54.97      54.77  
B - Final
  7 Page, Conner              SO AU-IN                  56.76      55.07  
  8 Holt, Bryce D             FR AU-IN                  56.67      56.67  
  9 Ruuska, Guerby S          JR Manchester-IN          57.33      57.79  
 10 Ramer, Jacob A            FR Manchester-IN        1:05.72    1:05.37  
 -- Flickinger, Sam           FR Rose-Hulman-IN         59.19     X58.13  
 -- Cassel, Graham J          JR Rose-Hulman-IN       1:00.06     X59.46  
 
Event 23  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Blackburn, Lexi M         FR Franklin-IN           459.55     459.55  
  2 Reese, Michelle M         SO Rose-Hulman-IN        446.35     446.35  
  3 Kivett, Michaela R        SO Rose-Hulman-IN        409.70     409.70  
  4 Stevens, Samantha         FR Rose-Hulman-IN        381.45     381.45  
 
Event 24  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Venema, Peter             FR Rose-Hulman-IN        449.25     449.25  
  2 Keener, Jacob W           SO Franklin-IN           439.60     439.60  
  3 Combs, Will I             JR Franklin-IN           408.85     408.85  
  4 Schnipke, Joshua          JR Rose-Hulman-IN        384.35     384.35  
  5 Strate, Ben               JR Rose-Hulman-IN        354.55     354.55  
 
Event 25  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Franklin College-IN  'A'                                    7:54.71  
     1) Sentel, Brynna C FR             2) McCormick, Amy V SR            
     3) Dwyer, Mackenzie L JR           4) Walther, Livie D FR            
  2 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      7:59.59  
     1) Blake, Lauren E JR              2) Lefeber, Bethany L SR          
     3) Kline, Maria I JR               4) Weber, Elisa M FR              
  3 Manchester University-IN  'A'                               8:36.19  
     1) Clark, Emily A SR               2) Goetz, Mikki L JR              
     3) Blystone, Katie N FR            4) Kell, Shelby R FR              
  4 Transylvania University-KY  'A'                             8:39.10  
     1) Fogle, Mattie A SO              2) Galyon, Grace M SO             
     3) Hernandez, Sarah SR             4) Stevens, Kelsey J SO           
  5 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      8:46.98  
     1) Heidecker, Hailey FR            2) Allen, Natalie E SO            
     3) Hendrickson, Tana C SO          4) Anderson-Kenney, Randy R JR    
 
Event 26  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      6:57.30  
     1) Gill, Cameron S SR              2) Krovetz, Avery B SR            
     3) Meredith, Evan P SR             4) Stone, Benjamin H SR           
  2 Franklin College-IN  'A'                                    7:21.86  
     1) Hone, James SO                  2) Howard, Mac T SO               
     3) Tallman, Noah M FR              4) Cary, Cameron SR               
  3 Anderson University-IN  'A'                                 7:39.21  
     1) Keller, Kris P FR               2) Ekberg, Josh A FR              
     3) Taflinger, Andrew SO            4) Holt, Bryce D FR               
  4 Manchester University-IN  'A'                               8:29.08  
     1) Erwin, Kyle S SO                2) Ramer, Jacob A FR              
     3) Kelley, Kole A FR               4) Koch, Nate R JR                
B - Final
  7 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      7:15.35  
     1) Sariscsany, Tyler L SR          2) Jeronis, Nicholas S JR         
     3) Dickson, Kirk w SR              4) Salisbury, Austin J SR         
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'                     X7:07.22  
     1) Bockman, Austin C SO            2) Tate, Zachary R FR             
     3) Wenning, Greg R FR              4) Skiroock, Daniel W SR          
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'D'                     X7:30.10  
     1) McCullough, Will P FR           2) Cassel, Graham J JR            
     3) Arcot, Satya FR                 4) Ghejan, Andrei A SO            
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'E'                     X7:47.03  
     1) Koopal, John C SR               2) Heidecker, Josh J JR           
     3) Adame, Alexander D SO           4) Bade, Connor C JR              
 
Event 116  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Koopal, John C            SR Rose-Hulman-IN                   54.40