Licensed to Transylvania University Pool - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/11/2017 03:30 PM
                        Transy vs Sewanee - 11/11/2017                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Transylvania University-KY  'A'                   2:00.35    1:59.30   11  
     1) Lloyd, Emma C 18                2) Haerle, Sarah W 20             
     3) Jelinek, Kiali S 21             4) Galyon, Grace M 20             
       30.94    31.77    28.50    28.09                                    
  2 Sewanee  'A'                                           NT    2:07.47    4  
     1) Kerr, Caroline J 21             2) Norenberg, Jenny A 18          
     3) Holsomback, Brianne M 20        4) Stackhouse, Sarah E 22         
       32.63    34.94    30.63    29.27                                    
  3 Sewanee  'B'                                           NT    2:11.29    2  
     1) Dennis, Adelle G 18             2) Kirby, Isabel 20               
     3) Fults, Alexa S 18               4) Donner, Grace M 18             
       32.41    38.63    31.73    28.52                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sewanee  'A'                                           NT    1:42.69   11  
     1) Failing, Carl W 18              2) Klimas, Kipling B 22           
     3) Hoyt, James S 18                4) Coles, Robert E 20             
       25.66    28.39    25.74    22.90                                    
  2 Transylvania University-KY  'A'                   1:47.05    1:47.27    4  
     1) Proffitt, JP 18                 2) Dodds, Drew A 18               
     3) Collins, Noah 19                4) Smith, Ben 18                  
       29.65    27.99    25.70    23.93                                    
 -- Sewanee  'B'                                           NT   X1:53.25  
     1) Everett, Hayden O 19            2) Lotz, Chris 19                 
     3) Foster, Adam W 19               4) Pearson, Owen 19               
       30.07    29.35    28.65    25.18                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Bailey B         18 Sewanee                   NT   11:29.62    9  
      31.06   34.02   34.68   35.15   35.00   34.41   34.53   34.83
      35.13   35.26   34.83   34.06   34.33   35.20   35.57   35.30
      35.10   34.77   33.25   33.14                                
  2 Krueger, Ashley E         21 Sewanee                   NT   11:48.11    4  
      31.12   34.57   35.91   36.16   35.55   35.10   36.02   35.74
      35.66   35.59   35.14   36.12   35.54   35.81   35.52   36.17
      36.47   36.13   35.53   34.26                                
  3 Fogle, Mattie A           19 Transylvania-KY     11:49.88   12:02.05    3  
      31.58   34.61   35.53   36.06   36.06   36.30   36.54   36.45
      36.63   36.76   36.80   36.98   36.89   36.61   37.00   37.00
      36.66   37.00   36.41   34.18                                
  4 Stevens, Kelsey J         19 Transylvania-KY           NT   13:03.11    2  
      34.28   37.99   38.58   38.94   39.13   39.38   39.60   39.61
      40.37   40.44   40.36   40.09   39.93   39.66   40.12   40.07
      39.66   39.45   38.58   36.87                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Owen             19 Sewanee                   NT   10:06.96    9  
      26.36   29.43   30.61   30.81   31.17   31.13   31.11   30.99
      30.62   30.85   30.82   30.73   30.76   30.54   30.67   30.67
      30.70   30.52   30.23   28.24                                
  2 Haber, Lee                19 Sewanee                   NT   12:00.78    4  
      30.91   35.20   35.80   36.34   36.97 1:13.66   37.17   37.38
      36.99   37.08   36.65   36.44   36.47   35.45   35.79   36.10
      36.16   35.86   34.46                                        
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulhern, Meghan S         21 Sewanee                   NT    2:03.98    9  
      28.28   31.06   32.70   31.94                                
  2 del Balzo, Kate K         18 Sewanee                   NT    2:06.23    4  
      29.78   31.76   32.51   32.18                                
  3 Lloyd, Emma C             18 Transylvania-KY      2:14.10    2:11.64    3  
      30.17   32.96   34.18   34.33                                
  4 Kirby, Isabel             20 Sewanee                   NT    2:14.60    2  
      31.50   35.22   35.11   32.77                                
  5 Hernandez, Sarah          21 Transylvania-KY      2:18.57    2:16.33    1  
      31.49   35.11   35.64   34.09                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyt, James S             18 Sewanee                   NT    1:51.63    9  
      25.94   29.25   29.02   27.42                                
  2 Finco, Jacob D            18 Sewanee                   NT    1:52.22    4  
      26.23   28.13   29.46   28.40                                
  3 Smith, Ben                18 Transylvania-KY      1:56.89    1:55.81    3  
      27.22   29.72   29.29   29.58                                
  4 Everett, Hayden O         19 Sewanee                   NT    1:57.39    2  
      27.10   30.26   30.23   29.80                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holsomback, Brianne M     20 Sewanee                   NT      27.67    9  
  2 Kerr, Caroline J          21 Sewanee                   NT      27.95    4  
  3 Donner, Grace M           18 Sewanee                   NT      28.32    3  
  4 Stackhouse, Sarah E       22 Sewanee                   NT      28.41    2  
  5 Kunesch, Victoria E       18 Sewanee                   NT      29.75    1  
  6 Sarah, Offutt             18 Transylvania-KY        32.46      31.82  
  7 Peterson, Melanie M       21 Transylvania-KY        30.66      31.97  
  8 Teasdale, Sarah           21 Transylvania-KY        33.79      33.66  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coles, Robert E           20 Sewanee                   NT      22.68    9  
  2 Collins, Noah             19 Transylvania-KY        23.49      23.50    4  
  3 Klimas, Kipling B         22 Sewanee                   NT      24.50    3  
  4 Griffis, Zachary T        22 Transylvania-KY           NT      24.55    2  
  5 Lotz, Chris               19 Sewanee                   NT      25.23    1  
  6 Sweeton, Ben B            18 Sewanee                   NT      25.26  
  7 Proffitt, JP              18 Transylvania-KY        25.37      25.81  
  8 MacKinnon, Kyle A         18 Sewanee                   NT      26.83  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haerle, Sarah W           20 Transylvania-KY      2:18.15    2:19.41    9  
      29.70   36.35   39.72   33.64                                
  2 Jelinek, Kiali S          21 Transylvania-KY      2:26.98    2:24.18    4  
      31.01   38.97   40.75   33.45                                
  3 Dennis, Adelle G          18 Sewanee                   NT    2:28.74    3  
      31.48   39.16   42.03   36.07                                
  4 Norenberg, Jenny A        18 Sewanee                   NT    2:44.11    2  
      35.51   43.03   45.84   39.73                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Failing, Carl W           18 Sewanee                   NT    2:05.56    9  
      26.32   32.02   36.71   30.51                                
  2 Guarisco, Austin L        20 Sewanee                   NT    2:33.17    4  
      29.86   38.72   47.88   36.71                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitlock, Noel            19 Sewanee                   NP     248.10    9  
  2 Simmons, Paisley B        18 Sewanee                   NP     213.07    4  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henrichsen, Jed           20 Sewanee                   NP     203.62    9  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jelinek, Kiali S          21 Transylvania-KY      1:05.69    1:05.28    9  
      31.14   34.14                                                
  2 Krueger, Ashley E         21 Sewanee                   NT    1:10.65    4  
      32.70   37.95                                                
  3 Lewis, Elizabeth M        21 Transylvania-KY      1:10.06    1:10.91    3  
      32.35   38.56                                                
  4 Holsomback, Brianne M     20 Sewanee                   NT    1:12.28    2  
      33.21   39.07                                                
  5 Fults, Alexa S            18 Sewanee                   NT    1:14.58    1  
      33.60   40.98                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodds, Drew A             18 Transylvania-KY           NT      55.75    9  
      25.61   30.14                                                
  2 Collins, Noah             19 Transylvania-KY      1:01.07    1:00.29    4  
      27.67   32.62                                                
  3 Everett, Hayden O         19 Sewanee                   NT    1:01.59    3  
      28.24   33.35                                                
  4 Sweeton, Ben B            18 Sewanee                   NT    1:03.08    2  
      29.31   33.77                                                
  5 Foster, Adam W            19 Sewanee                   NT    1:04.97    1  
      29.95   35.02                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulhern, Meghan S         21 Sewanee                   NT      58.27    9  
      28.01   30.26                                                
  2 Fogle, Mattie A           19 Transylvania-KY           NT    1:01.49    4  
      29.27   32.22                                                
  3 Peterson, Melanie M       21 Transylvania-KY      1:10.46    1:11.92    3  
      33.82   38.10                                                
  4 Sarah, Offutt             18 Transylvania-KY      1:11.66    1:12.25    2  
      34.17   38.08                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finco, Jacob D            18 Sewanee                   NT      50.64    9  
      24.68   25.96                                                
  2 Griffis, Zachary T        22 Transylvania-KY           NT      53.82    4  
      26.11   27.71                                                
  3 Pearson, Owen             19 Sewanee                   NT      57.89    3  
      27.23   30.66                                                
  4 MacKinnon, Kyle A         18 Sewanee                   NT      58.81    2  
      28.57   30.24                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Emma C             18 Transylvania-KY      1:07.90    1:06.67    9  
      33.06   33.61                                                
  2 Kerr, Caroline J          21 Sewanee                   NT    1:08.54    4  
      33.11   35.43                                                
  3 del Balzo, Kate K         18 Sewanee                   NT    1:09.85    3  
      34.16   35.69                                                
  4 Galyon, Grace M           20 Transylvania-KY      1:11.91    1:12.17    2  
      34.84   37.33                                                
  5 Lewis, Elizabeth M        21 Transylvania-KY      1:12.97    1:13.07    1  
      35.17   37.90                                                
  6 Kunesch, Victoria E       18 Sewanee                   NT    1:17.10  
      37.64   39.46                                                
 -- Teasdale, Sarah           21 Transylvania-KY      1:21.85   X1:19.33  
      38.45   40.88                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Failing, Carl W           18 Sewanee                   NT      55.37    9  
      26.82   28.55                                                
  2 Proffitt, JP              18 Transylvania-KY      1:00.84    1:06.76    4  
      31.72   35.04                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Bailey B         18 Sewanee                   NT    5:35.38    9  
      30.70   34.24   34.65   34.19   33.98   34.40   33.92   33.85
      32.96   32.49                                                
  2 Hernandez, Sarah          21 Transylvania-KY      6:13.07    6:09.19    4  
      32.76   36.50   37.11   37.37   37.60   37.75   37.37   37.92
      38.06   36.75                                                
  3 Stevens, Kelsey J         19 Transylvania-KY           NT    6:15.52    3  
      33.35   37.59   38.64   39.05   39.23   39.09   38.12   37.44
      36.93   36.08                                                
  4 Donner, Grace M           18 Sewanee                   NT    6:21.07    2  
      33.56   37.69   38.23   38.58   39.01   39.05   38.68   39.50
      38.70   38.07                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyt, James S             18 Sewanee                   NT    5:02.51    9  
      27.19   30.84   31.29   31.41   29.97   30.63   30.46   31.07
      30.64   29.01                                                
  2 Smith, Ben                18 Transylvania-KY      5:20.92    5:22.73    4  
      28.72   31.63   32.57   32.80   33.28   32.76   33.21   32.71
      32.94   32.11                                                
  3 Guarisco, Austin L        20 Sewanee                   NT    6:09.47    3  
      34.09   37.93   38.13   37.75   38.16   38.15   37.73   36.95
      36.30   34.28                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitlock, Noel            19 Sewanee                   NP     246.37    9  
  2 Simmons, Paisley B        18 Sewanee                   NP     214.78    4  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henrichsen, Jed           20 Sewanee                   NP     195.75    9  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haerle, Sarah W           20 Transylvania-KY      1:10.61    1:10.03    9  
      33.26   36.77                                                
  2 Dennis, Adelle G          18 Sewanee                   NT    1:15.43    4  
      35.50   39.93                                                
  3 Norenberg, Jenny A        18 Sewanee                   NT    1:17.70    3  
      36.63   41.07                                                
  4 Kirby, Isabel             20 Sewanee                   NT    1:22.25    2  
      39.40   42.85                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodds, Drew A             18 Transylvania-KY      1:02.39    1:02.31    9  
      29.34   32.97                                                
  2 Haber, Lee                19 Sewanee                   NT    1:02.44    4  
      29.91   32.53                                                
  3 Klimas, Kipling B         22 Sewanee                   NT    1:03.36    3  
      29.54   33.82                                                
  4 Lotz, Chris               19 Sewanee                   NT    1:09.34    2  
      32.55   36.79                                                
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sewanee  'A'                                           NT    3:58.55   11  
     1) Krueger, Ashley E 21            2) del Balzo, Kate K 18           
     3) Stevens, Bailey B 18            4) Mulhern, Meghan S 21           
       28.93    59.69    29.29  1:00.65    28.84    59.88    27.53    58.33
  2 Transylvania University-KY  'A'                        NT    4:13.09    4  
     1) Fogle, Mattie A 19              2) Galyon, Grace M 20             
     3) Hernandez, Sarah 21             4) Stevens, Kelsey J 19           
       29.52  1:01.49    29.67  1:03.28    30.38  1:04.06    30.19  1:04.26
  3 Transylvania University-KY  'B'                        NT    4:51.11    2  
       31.92  1:07.04    34.92  1:13.10    36.95  1:18.18    34.20  1:12.79
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sewanee  'A'                                           NT    3:27.86   11  
     1) Finco, Jacob D 18               2) Pearson, Owen 19               
     3) Coles, Robert E 20              4) Haber, Lee 19                  
       24.98    51.33    25.25    54.96    23.85    50.97    24.18    50.60
  2 Sewanee  'B'                                           NT    3:52.20    4  
     1) Foster, Adam W 19               2) MacKinnon, Kyle A 18           
     3) Sweeton, Ben B 18               4) Guarisco, Austin L 20          
       27.13    57.12    28.77    59.59    26.71    56.35    27.67    59.14
 -- Transylvania University-KY  'A'                        NT   X3:35.64  
     1) Collins, Noah 19                2) Dodds, Drew A 18               
     3) Proffitt, JP 18                 4) Smith, Ben 18                  
       26.10    54.36    26.08    54.22    26.13    55.37    24.54    51.69
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. Sewanee                             286   2. Transylvania University             135
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Sewanee                             138   2. Transylvania University              88
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Sewanee                             148   2. Transylvania University              47